+420 774 944 528 | hagarova.i@vitadu.cz

Diabetes II. typu

obrázek Můžeme ho zmírnit nebo vyléčit?


Diabetes II. typu se vyvíjí a projevuje zejména ve středním a vyšším věku. Častěji se přitom rozvine u lidí s nadváhou, vysokým krevním tlakem, vysokou hladinou cholesterolu a zvýšenou hladinou tuků.

 

  • Spadáte do rizikové skupiny?
  • Jak předejít cukrovce?
  • Pokud již diabetes máte, jak svůj stav zlepšit přirozeným způsobem?

 

Genetická podstata diabetu není známa. No ve vyšším věku se na vzniku onemocnění, kromě dědičných faktorů, podepisují také faktory jako obezita, špatný životní styl a stres. Je dokázáno, že obezita je jednou z hlavních příčin vzniku cukrovky II. typu. Pokud jste obézní, konzumujete nevhodné potraviny, nebo se přejídáte, jste adepti na vznik cukrovky. Nebo ji už máte?

 

Snižte svou hmotnost!

U většiny lidí, kteří mají diagnostikovanou cukrovku, už 10 -15% snížení nadváhy omezí potřebu léků či injekční podávání inzulínu. Ačkoliv se ví, že pro účinnou léčbu je snížení tělesné hmotnosti skutečně potřeba, obvykle jde o běh na dlouhé tratě.

 

Jak a kde začít?

Pokud se pokusíte tento běh o snížení hmotnosti absolvovat, měli byste vědět, že při diabetické dietě je třeba téměř úplně omezit příjem monosacharidů. To jsou jednoduché cukry, které se rychle vstřebávají. "Je nutné omezit i živočišné tuky a je potřebný přísun plnohodnotných bílkovin rostlinného a živočišného původu, minerálních látek a vitamínů", říká dietní a výživová poradkyně Ing. Oľga Grozdaničová, garantka dietního programu VITADU®. Ve své ordinaci se specializuje nejen na redukci tělesné hmotnosti u "zdravých" lidí, ale také u pacientů s diabetem a dalšími metabolickými onemocněními.

 

Změny v organismu

Po absolvování správného dietního programu se hladina krevního cukru dostává do normálních hladin. Upravuje se krevní tlak a hladina cholesterolu, a ve spolupráci s lékařem je často možné vysadit léky. Velmi důležitou změnou je, že se odbourá tuk uložený na vnitřních orgánech. Ačkoliv snížení hmotnosti na optimální čísla není jednoduché, pod odborným vedením se dá zvládnout bez hladovění a redukovat bez problémů 15-30 kg. V ambulacii O. Grozdaničovej jsou i rekordmani s úbytkem 40-50 a více kg.

 

Nepřibrat znovu

Jak tvrdí Ing. Grozdaničová ze své praxe: "Není těžké zhubnout 10 a více kilo, ale získanou hmotnost a tak i zlepšený zdravotní stav si udržet". Co byste měli při přijímání stravy vědět? Orientovat se v potravinách, rozpoznat z nichž přiberete, přestože jejich sníte málo a naopak, kterých můžete jíst hodně bez hladovění nebo přibírání. Nestyďte se obrátit na těch správných odborníků. Naučit se správně stravovat a upravit životní styl často vyžaduje i pomocnou ruku.

Vynaložené úsilí navrátí zdraví, pěknou linii, sebevědomí a plnohodnotný život. A to nám už stojí za to, že?